Agencje ochrony też korzystają
Można długo wymieniać branże, dla których technologia GPS stanowi ważne narzędzie. Była dotąd mowa głównie o firmach posługujących się różnymi typami pojazdów, wspomnieliśmy także o znaczeniu GPS-u w pracy detektywów. Teraz pora zająć się agencjami ochrony, które również mają wiele okazji i powodów, by korzystać z tych rozwiązań.
Obecnie wiele z nich świadczy bowiem oprócz usług tradycyjnego monitoringu również usługi monitorowania mienia ruchomego za pomocą nadajników satelitarnych. Możliwych zastosowań dla GPS-u jest w tym kontekście więcej. Dzięki akcesoriom lokalizacyjnym można między innymi dodatkowo zabezpieczać konwoje.
Dziś w zasadzie każdy konwój jest na bieżąco monitorowany za pomocą GPS, dzięki czemu pracownicy agencji ochrony mają stałą kontrolę nad tym, gdzie transport się znajduje i czy bezpiecznie dociera do określonego celu. Standardowo nadajnik jest montowany w pojeździe, w którym przewożone są dobra, ale często stosuje się dodatkowe zabezpieczenie, instalując drugi nadajnik bezpośrednio przy transportowanych przedmiotach lub gotówce. Tym samym nawet gdyby doszło do kradzieży i udanego ataku na konwój, przynajmniej przez jakiś czas nadal byłoby możliwe monitorowanie położenia skradzionych dóbr, co dałoby zarówno ochronę, jak i służbom pole do działania i skutecznej reakcji.
Rozwiązania, z których w tym zakresie korzystają agencje ochrony są tożsame pod względem technicznym z tymi, po jakie sięga także policja czy ABW. Zróżnicowanie pomiędzy urządzeniami stosowanymi w sektorze publicznym i prywatnym uległo bowiem zatarciu.