– Sędzia Barbara Piwnik wypuściła z aresztu siedmiu bezwzględnych bandytów, którzy dokonali kilkunastu porwań dla okupu. Gang ma na sumieniu co najmniej 20 uprowadzeń i trzy zabójstwa – ogłosili, chwaląc się, że są pierwsi, dziennikarze tygodnika „Wprost” Piotr Krysiak i Rafał Pasztelański. W alarmującym artykule, natychmiast przedrukowanym w Wirtualnej Polsce, znalazły się drastyczne szczegóły, którymi potem internauci epatowali się w swych komentarzach. Dziennikarze śledczy z „Wprost” ustalili (to ich określenie), że  „bandyci byli wyjątkowo brutalni w stosunku do ofiar. Sekatorem  obcinali im palce i wysyłali rodzinom. Krewni płacili setki tysięcy,  a czasem nawet miliony euro okupu. (…) Decyzja sędzi Piwnik wprawiła w osłupienie policjantów, porwanych i ich rodziny”. Prokuratura złożyła zażalenie do sądu apelacyjnego. Wyższa instancja  utrzymała w mocy decyzję sądu okręgowego.

Więcej…

 

W dzienniku Fakt, ukazał się artykuł pt. „Ma oddać dzieci za dług” W  reportażu opisana jest sprawa Władysława Knurowskiego z Poręby Spytkowskiej, wobec którego komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne, gdyż zapadł prawomocny wyrok, orzekający eksmisję. Ponieważ Knurowski w razie eksmisji na przysłowiowy bruk znalazłby się tam razem dziećmi, Sąd Rejonowy w Brzesku wydał orzeczenie o  tymczasowym umieszczeniu małoletnich w placówce opiekuńczo wychowawczej.

Dominującą część artykułu w Fakcie zajmują obelgi pod adresem instytucji wymiaru sprawiedliwości. Oto cytaty z tego  tekstu: „ (...) Skandal!. (...) Sędzia z komornikiem chcą rozbić kochającą się rodzinę!. Te dzieci muszą pozostać przy ojcu,  niezależnie od pana pokrętnych decyzji, sędzio Romanie Różanowski".

Są zdjęcia sędziego z podpisem: - „Pan nie ma sumienia, panie sędzio!. Myśli pan, że jak dzieci są biedne, to może pan je bezkarnie krzywdzić?”.

Więcej…

 

Dziennikarze, którzy wydają wyroki przed sądem, nie uznają rewizji swego orzeczenia.

 - Były prezydent Łodzi Marek Czekalski jest niewinny – ogłosił po sześciu latach procesu łódzki Sąd Rejonowy. Z zarzutu popełnienia korupcji zostało też oczyszczonych pięć innych osób, sądzonych w tej samej sprawie. Szósty z oskarżonych, prezes spółki Integro Maciej Sz., który przyznał się do winy i do tego, że w prokuraturze złożył fałszywe wyjaśnienia obciążające pozostałych  oskarżonych, został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu i 50 tysięcy złotych grzywny. Sąd uznał jego wielokrotnie zmieniane zeznania – będące podstawą oskarżenia – za nielogiczne, niespójne, niewiarygodne i nie poparte innymi dowodami.

Więcej…

 

Rok 2007 przejdzie do historii prestiżowych nagród dziennikarskich jako rok demistyfikacji. Okazało się bowiem, że niektórzy laureaci wprowadzili jury w błąd. W jednym przypadku – nagrody dla Piotra Skórnickiego z poznańskiego oddziału Gazety Wyborczej w konkursie Grand Press Photo 2007 skończyło się odebraniem wyróżnienia i zwolnieniem nieuczciwego fotoreportera z pracy. Natomiast wysoko oceniony cykl publikacji pt. „Leki za miliony dolarów” w Rzeczpospolitej, za który autorzy Małgorzata Solecka i Andrzej Stankiewicz otrzymali w roku 2003 Główną Nagrodę Wolność Słowa przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz nagrodę Fundacji im. Batorego w konkursie „Tylko ryba nie bierze” okazał się po latach, w następstwie procesu sądowego wytoczonego dziennikarzom kłamstwem, popełnionym w interesie lobbujacej firmy farmaceutycznej.

Więcej…

 
Więcej artykułów…