Szanowni, Drodzy,

Ukazał się drugi tom „Warszawa Kryminalna II” (Wydawnictwo Muza) moich reportaży sądowych z głośnych procesów karnych ostatnich czterech lat, jakie toczyły się w stołecznych sądach. Podobnie jak w tomie pierwszym nadal tak dobierałam tematykę spraw karnych, aby tworzyły obraz charakterystycznych przestępstw w Warszawie nowych czasów.

W „Warszawie Kryminalnej I” wydanej w roku 2010 pojawiły się na wokandzie mafie, fałszowanie testamentów dla zdobycia drogich kamienic, zabójstwa, w którym niepoślednią rolę odegrał Internet, czy wreszcie ofiary intryg walczących o władzę partii politycznych.

W drugim tomie panorama głośnych medialnie przestępstw rozszerza się o kolejne nowe odsłony - m. in przestępstwa tzw. białych kołnierzyków.

Są to prominentni urzędnicy, którzy decydowali o dużych inwestycjach w stolicy, tych z udziałem kapitału zagranicznego i ulegli (albo zostali niesłusznie posądzeni - co wykaże proces sądowy) pokusie wzięcia łapówki. Czytelnicy znajdą też w pitavalu odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że skarb państwa poręczał ogromne kredyty na inwestycje (np. budowę fabryki frakcjonowania osocza) które nigdy nie zostały zrealizowane, a pieniądze podatników przepadły. I gdzie są, czy w ogóle są winni?

„Białe kołnierzyki” na ławie sądowej to również wyznawcy zasady, że aby zarobić, trzeba pierwszy milion (złotych, dolarów?) ukraść, więc wyłudzano kredyty w bankach, wyprowadzano w pole osoby majętne, ale naiwne, bądź podatne na blichtr rzekomego „zachodu”. Tak dali się nabrać zaszczyceni zaliczeniem ich do VIP-ów klienci giełdowej spółki Interbrok (w rzeczywistości typowej piramidy finansowej).

Wreszcie są pokazane procesy lekarzy oskarżonych o błąd w sztuce. Sprawy z tej „szufladki” zostały tak dobrane, aby unaoczniły czytelnikom nie tylko tragedie ofiar służby zdrowia ale i bardzo skomplikowane orzecznictwo w tej materii.

Pitaval zawiera też głośne procesy znanych osób, którym nierzetelna prokuratura usiłowała dorobić polityczną gębę. W spreparowaniu aktów oskarżenia posłużono się odsiadującymi wyroki gangsterami, którzy byli gotowi na wszelkie kłamstwa i podłości, aby uzyskać status świadka koronnego. To m. in. sprawa posła prof. Jana Widackiego, ostatecznie 6 lat od postawienia mu zarzutów prawomocnie uniewinnionego.

Z kolei sprawy sądowe dotyczące pojęcia wolności słowa, to procesy poety Rymkiewicza, Dody, czy kilkunastu znanych dziennikarzy i dyplomatów oskarżonych przez polonijnego biznesmena Jana Kobylańskiego.

Jest też w „Warszawie Kryminalnej II” rozdział spraw sądowych, których by nie było, gdyby sprawcami nie targały odwieczne uczucia – miłości, a potem nienawiści. Arsenał środków, do jakich uciekali się oskarżeni, aby osiągnąć swój cel nie ma dna. Jednym wystarczała butelka z kwasem solnym do oblania niewiernego męża, inni miesiącami osaczali swą ofiarę (kiedyś obiekt miłosnych westchnień) siatką skomplikowanych intryg.

Reportaże zamyka dyskusja sędzi Doroty Radlińskiej orzekającej m. in. w sprawach „białych kołnierzyków” z dr Hanna Gajewską - Kraczkowską adwokatem, wykładowcą prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Rozmawiają o tym typie przestępcy, przyczynach odwlekających się na długie lata wyroków, instytucji świadka koronnego i usytuowaniu stron procesu (prokurator, sędzia, adwokat) na sali sądowej.